Elżbieta Fiegler i Brunon Weiser są tu starostami tegorocznego święta plonów. - Żniwa były mokre - podsumowują. W korowodzie jechały 3 korony, przygotowano 2 ołtarze.
Fotogaleria gotowa!
Starościna Fiegler z mężem Tomaszem prowadzi gospodarstwo o areale 40 ha, specjalizuje się w hodowli bydła. Starosta uprawia zboże, ma 27 ha pola. - Żniwa były mokre. Niektórzy we wsi jeszcze nie zebrali z pola, ja zdążyłem przed deszczami - opowiada Brunon Weiser. Narzeka na "wyśrubowane parametry" przy skupie zbóż. - 200 lat temu żadnych parametrów nie było a jedzenie było lepsze niż teraz - zauważa.
Korowód otwierali strażacy w swoim mercedesie bojowym. Prowadził go Norbert Wawrzynek, a na dachu, z krzyżem zasiadł ministrant Daniel Meissner. W bryczce VIP-ów zasiadł wójt Andrzej Wawrzynek i ksiądz Piotr Popanda. Ich woźnicą był Marcin Pytlowany. Wierzchem trasę korowodu pokonali Patrycja Szwetka na klaczy Burbonie i Damian Ullrich na Lordzie (ze stajni Pawła Zieglera). Na końcu jechał Dariusz Florian, na rowerze, z koszykiem na dziecko. - Chciałem tak przewieźć synka Mateusza, ale dwukatek wolał jechać na przyczepie - mówił tato.
Koronę żniwną firmy Danko - Zakładu nasienno-rolnego z Modzurowa z filią w Krowiarkach wiozły Bożena Kulig, Andrzej Kroker, Wiesława Holeczek, Urszula Sładek, Aneta Florian i Irena Weiser. Symbol żniw przygotowała Barbara Kowacz, od 10 lat pielęgnująca tę tradycję.
Koronę Krowiarek - podobnie jak przez ostatnie 16 lat - stworzyła Renata Bulak. Po raz pierwszy użyła w niej ziaren łubinu. - U nas mówi się na to kokotki - uśmiechała się autorka. Małe korony pojawiły się na głowach gospodyń ze wsi, opiekujących się dużą koroną: Irena Szwetka, Joanna Kowaczek, Maria Kowaczek i Bożena Gawełek. - Czy jesteśmy królowami dożynkowymi? Chyba tak - przyznawały z uśmiechem. Wszystkie miały dłonie w koronkowych rękawiczkach, co było kolejną nowością tegorocznych dożynek.
Żywą scenkę dożynkową, która wzbudziła aplauz wśród uczestników korowodu przygotowali na osiedlu niedaleko szkoły Klaudiusz Tobiasz, Sylwia Niemiec i Bartosz Faryna.
Ołtarze ustawiono w Amandowie (tamtejsza korona miała kształt kosza) oraz na krzyżówce w Krowiarkach (przygotowały go rodziny Wilczek i Fiegler).
Artykuł z Nowiny Raciborskie KLIKNIJ I ZOBACZ