Wieś powstała najprawdopodobniej na przełomie XII i XIII wieku, bowiem już w 1223 roku są wzmianki, że mieszkańcy płacili dziesięciny klasztorowi norbertanek w Rybniku. W 1223 roku powstał także pierwszy kościół w Krowiarkach, którego patronem do XV wieku był klasztor w Czarnowąsach. Po przenosinach klasztoru z Rybnika do Czarnowąsów koło Opola wieś nadal była własnością zakonu. Mieszkańcy wioski zostali zwolnieni przez Mieszka i Przemysława z podatków i robocizny na rzecz księstwa, aby mogli służyć klasztorowi.
W 1447 roku kościół w Krowiarkach został przebudowany. Pod koniec XV wieku Krowiarki stały się bezprawnie własnością kanclerza księstwa raciborskiego - Kaspra Wyskoty, który zatrzymywał również dla siebie dochody jakie przynosiła wieś. W wyniku takiego postępowania w 1514 roku opat, Paweł z Czarnowąsów wniósł protest do papieża Leona X, który w ostateczności nic nie zmienił. Po wprowadzeni protestantyzmu kościół dostał się w ich ręce. Leonard von Dobschutz wybudował przy nim plebanię, stodołę i chlewnię.
Na początku XVII wieku kościół ponownie wrócił do rąk katolików i stał się kościołem filialnym, czyli kościołem wchodzącym w skład parafii Maków. W 1679 roku w Krowiarkach założona została pierwsza szkoła, a pierwszym nauczycielem był Jan Wentrich, który w 1688 roku został sekretarzem gminy. W 1680 roku wieś nabył jeden z potomków wygasłej rodziny Tenczyskich - Leopald Paczyński, hrabia Tenczynka i Paczyny , który odkupił ją z rąk potomków Sędziwoja, słynnego krakowskiego alchemika. W XVII wieku powstał prawdopodobnie drewniany pałac.
W 1709 roku Franciszek, syn Leopalda Paczyńskiego wybudował nowy kościół. W 1778 roku dokonano poważnej grabieży w kościele.
W 1800 roku Krowiarki stały się własnością hrabiego Strachwitza na Kamieńcu pod Gliwicami. W 1812 roku kościół został gruntownie przebudowany na murowanych fundamentach, a w 1830 roku plebania zapadła się i została odbudowana w innym miejscu. Przed 1826 został zbudowany pałac staraniem Ernesta Joachima Strachwitza. W 1829 roku wybudowano nową, większą szkołę. W 1842 roku Karol, syn hrabiego Strachwitza sprzedał wieś hrabiemu Gaszynie. W latach 1852-1877 dokonano gruntownej przebudowy pałacu, założono nowy park w angieslkim stylu. Po wymarciu wszystkich męskich potoków rodu Gaszynów Krowiarki stały się własnością hrabiny Wandy von Gaschin. Wyszła ona za hrabiego von Donnensmarcka około 1856 roku i tak wieś należała do tej rodziny do 1945 roku.