Historia Pana Stanisława

Chcielibyśmy przedstawić Państwu wspomnienia Pana Stanisława, który przed laty był wychowankiem Domu Dziecka Znajdującego się niegdyś w pałacu. Zapraszamy do lektury.


Musimy pamiętać, że były to czasy kiedy w Szkole Podstawowej w każdej klasie wisiały portrety Stalina.Bieruta i Rokossowskiego.W lasach za Mauzoleum znajdowaliśmy ulotki z karykatura Stalina któremu Polak na kolanach czyścił buty.Na każdym porannym apelu trzeba było śpiewać międzynarodówkę lub rosyjska pieśń.Jednak ogólnie więcej jest dobrych wspomnień. Inni wychowankowie powinni pamiętać,ze były wśród nas dzieci z wytatuowanymi numerami w obozie w Oświęcimiu.Ja wraz z innymi wychowankami zostałem przeniesiony do Krowiarek w 1950 lub 1951 z Domu Dziecka w Olesnie chociaż 6km.dalej istnieje do do dzisiaj Dom Dziecka w Sowczycach również w ładnym Pałacu. Na zdjęciach które robiłem w latach 90 ub.wieku posąg myśliwego widać było w komplecie. Stróż, który wówczas pilnował pałacu nie dopuścił mnie do robienia dalszych zdjęć.Byla jeszcze w bliskości pomnika konstrukcja z rur na których były nasze huśtawki.Przypuszczam,że tez zniknęła. Pomnik ten szczególnie utkwił w mej pamięci siadałem na nim i zastanawiałem się dlaczego myśliwy ma otwór wlotowy po kuli w lewej skroni.Ale to byl celny strzał sowieckiego żołnierza.Pałac był w dobrym stanie w okresie kiedy mieścił się tam Dom Dziecka.W pięknej sali balowej urządzaliśmy potańcówki,także przyjeżdżało kino objazdowe.Na pewno była to reprezentacyjna sala.Po za tym my wychowankowie sami musieliśmy dbać o porządek,a już szczególnie w soboty.Mam nadzieje,ze mimo wszystkich przeciwności nasz kochany pałac przetrwa.Może udało by się kiedyś w przyszłości zorganizować zjazd byłych wychowanków.Mieszkam za granica 32lata,ale pałac zawsze pozostanie w mej pamięci.

Już niedługo dalszy ciąg wspomnień które będzie można przeczytać na stronie o pałacu www.palac.krowiarki.org KLIKNIJ

KomentarzeO artykule
Dodał(a): Klaudiusz
Dodano: 17-05-2012
Kategorie: Pałac
Poleć innym
Krowiarki
Wieś w województwie śląskim położona jest o około 12 km od Raciborza i zamieszkała przez około tysiąc osób. Znajduje się tutaj kościół z 1910 roku oraz przepiękny pałac z 1826 roku.
Polub nas
wspomóż naszą stronę