Konsul wysłał weteranom medale

Konsul wysłał weteranom medale Krowiarki gościły dziś blisko stu uczestników Powiatowego Zjazdu Weteranów Ochotniczych Straży Pożarnych. Druhowie spotykają się tak co roku na towarzyskim wieczorze. Konsul Niemiec z Opola wysłał im medale Hellmanna, prekursowa śląskiego pożarnictwa.


Konsul wysłał weteranom medale Rok temu Borucin, a w tym roku Krowiarki w gminie Pietrowice Wielkie zorganizowały powiatowy zjazd weteranów OSP z wszystkich gmin powiatu raciborskiego. Na towarzyski wieczór zebrało się blisko stu druhów. Nestorem wśród nich jest 84-letni Jerzy Bulok z OSP Pietrowice Wielkie (ostatnie zdjęcie w galerii). Ma na koncie 65 lat służby w straży. 40 lat był prezesem pietrowickiej OSP, a 27 lat jej komendantem. Strażacki mundur ubrał w 1945 r. Uczestniczył m.in. w gaszeniu pożaru rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach. Wszystkich swoich akcji nie zliczył, a teraz cieszy się, że strażakami zostaną jego wnukowie Kamil i Simon.

Gośćmi zjazdy byli wszyscy żyjący byli komendanci zawodowej straży z Raciborza, jej obecny szef mł. brygadier Jan Pawnik, wójt gminy Pietrowice Andrzej Wawrzynek oraz sekretarz Adam Wajda. Przyjechał też poseł Henryk Siedlaczek, który zapewnił, że troszczy się o strażaków, a konkretnie o wprowadzenie przepisów regulujących kwestie strażak ochotnik-pracodawca. Kapelan o. Marceli Dębski zmówił z druhami modlitwę za zmarłym członków strażackiej braci, a Leonard Malcharczyk, radny powiatowy i pracownik Konsulatu RFN w Opolu, obdarował przedstawicieli gminnych OSP medalami Hellmanna. Krążki ufundował Konsulat, przyczyniając się w ten sposób do wskrzeszenia wiedzy o Johannesie Josephie Hellmannie (1840-1924) z Sudzic (graniczą z podraciborskim Pietraszynem), uznawanym za ojca śląskiego pożarnictwa, założyciela jednostek ochotniczych. W 1920 r. Związek Straży Pożarnych Prowincji Śląskiej utworzył medal Hellmanna, który przed wojną wręczano najbardziej zasłużonym strażakom-ochotnikom.

Artykuł pochodzi z NaszRaciborz.pl

KomentarzeO artykule
Dodał(a): ToAr
Dodano: 10-11-2008
Kategorie: Wieś
Poleć innym
Krowiarki
Wieś w województwie śląskim położona jest o około 12 km od Raciborza i zamieszkała przez około tysiąc osób. Znajduje się tutaj kościół z 1910 roku oraz przepiękny pałac z 1826 roku.
Polub nas
wspomóż naszą stronę