Pałac w Krowiarkach odzyska swoją świetność?

Pałac w Krowiarkach odzyska swoją świetność? To pytanie nie zostanie bez odpowiedzi. Pałac w Krowiarkach ma nowego właściciela.


Pałac w Krowiarkach odzyska swoją świetność? Jest nim Spółka Kalydna. W przeciwieństwie do poprzedniego właściciela, który doprowadził obiekt do ruiny, obecny pragnie wyremontować tę budowlę i przywrócić jej dawną świetność.
Spółka Kalydna ma konkretne plany co do przeznaczenia w/w obiektu, które poznamy z początkiem przyszłego roku. Propozycji jest kilka, a konkretne decyzje zależą od inwestorów i innych czynników. Może będzie tu rezydencja (aczkolwiek pewną przeszkodę stanowi otoczenie), obiekt na cele rekreacyjne lub do społecznego wykorzystania (np. muzeum).
W miesiącu wrześniu zostaną wykonane roboty zabezpieczające wieżę, wymiana elementów dachu, usunięcie niebezpiecznych czynników powodujących dalsze niszczenie konstrukcji dachowej (np.: rośliny, drzewka na dachu). W czasie trwania robót wieża będzie ściągnięta na dół. Do wykonania robót dachowych - ściągnięcie eternitu, zatrudniona będzie firma z terenu Gminy. W przyszłym roku jako cel główny spółka założyła sobie wykonanie projektu obiektu. Właścicielom zależy aby obiekt przywrócić do "prawie" takiej samej postaci jak przed wybuchem wojny. Wiążę się to z wykupem ziemi od Agencji Rolnej. Planowane jest odtworzenie wszystkich sal i elementów zabytkowych Pałacu w Krowiarkach. Obecnie zbierane są informacje i wiadomości o pałacu celem wydania publikacji, ponieważ nikt w Polsce nie wie co to są Krowiarki i jaki posiadają skarb. Mieszkańcy Krowiarek mogą się cieszyć i być dumni, że po tylu latach rozkradania i dewastacji, obiekt ma szansę stać się dumą i ozdobą okolicy.

Dorota Olbrich - Głos Gminy Nr 3 (78)

KomentarzeO artykule
Dodał(a): ToAr
Dodano: 05-09-2007
Kategorie: Pałac
Poleć innym
Krowiarki
Wieś w województwie śląskim położona jest o około 12 km od Raciborza i zamieszkała przez około tysiąc osób. Znajduje się tutaj kościół z 1910 roku oraz przepiękny pałac z 1826 roku.
Polub nas
wspomóż naszą stronę