Centrum zmieni oblicze

Centrum zmieni oblicze W tym tygodniu urzędnicy z Pietrowic Wielkich podpiszą umowy na unijną dotację dla 3 przedsięwzięć w gminie.


Centrum zmieni oblicze Opłaciły się starania ochotniczych straży pożarnych o status Organizacji Pożytku Publicznego. Dzięki temu gmina Pietrowice Wielkie została powiatowym liderem w pozyskaniu pieniędzy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, zyskując dofinansowanie na trzy projekty.

W urzędzie cieszą się szczególnie możliwością odnowy centrum stolicy gminy. – Zaryzykowaliśmy i prace ruszyły, zanim dostaliśmy informajcę o dotacji – przyznaje sekretarz gminy Adam Wajda i z dumą oprowadza w towarzystwie wójta Andrzeja Wawrzynka po brukowanych alejkach przy kościele. – Tu i tu będą parkingi. Zrobi się bezpieczniej z wyjazdem na ruchliwą drogę, zmieścimy na nich 50 zmotoryzowanych – wyjaśnia Wajda. To ważne dla miejscowych, bo na niedzielne msze parafianie zjeżdżają tu w sile kilkadziesięciu aut. Oprócz oświetlonych ciągów spacerowych powstanie w centrum duży plac zabaw.

Wniosek strażaków z Krowiarek dotyczył budowy boiska wielofunkcyjnego przy Zielonym Centrum Wsi. Oświetlony i ogrodzony będzie gotowy wiosną przyszłego roku, a tej jesieni zaczną się przy nim pierwsze prace. – Dzięki umiejscowieniu boiska przy Zielonym Centrum, nad stawem, ta część Krowiarek zyska na atrakcyjności, jak i będzie monitorowana przez mieszkańców – tłumaczy sekretarz Wajda.

OSP z Kornic odnowi park. Teraz zarośnięty, ma odzyskać swój historyczny wygląd. Szutrowe ścieżki pozwolą uprawiać w nim jogging. Mieszkańcy wsi będą mogli tędy skrócić sobie drogę do Pietrowic.

Wnioski o pieniądze z PROW złożono niemal przed rokiem. Samorząd „zamroził” w budżecie wkład własny w projektach. – Nie można tego wydawać, a rezultat nie jest pewny. Gdyby się nie udało, byłyby pretensje, że trzymaliśmy pieniądze. W staraniach o unijną pomoc trzeba zachowywać się jak wytrawny gracz – podsumowuje Adam Wajda.

Źródło:
Nowiny Raciborskie

KomentarzeO artykule
Dodał(a): Klaudiusz
Dodano: 18-10-2009
Kategorie: Z gminy...
Poleć innym
Krowiarki
Wieś w województwie śląskim położona jest o około 12 km od Raciborza i zamieszkała przez około tysiąc osób. Znajduje się tutaj kościół z 1910 roku oraz przepiękny pałac z 1826 roku.
Polub nas
wspomóż naszą stronę